Hakkımızda

55000
Foreign Followers
60
Certified Teachers
2240
Students Enrolled
215
Complete Courses

‘’Vücut hareketten, zihin ise durgunluktan faydalanır.’’ 

Sakyong Mipham

Constantinos-Hadjichristofi

Constantinos Hadjichristofi

“Tüm dünya benim okulum ve insanlık benim öğretmenim!”

‘Bunu neden hep yapıyorum?’ Kendimizi sık sık bu soruyu sorarken yakalıyoruz. Yaptıklarımızda hep bu içgörüyü ararız. On beş sene önce Laos’ta, 12 yaşında Budist bir rahip, bana hiç beklemediğim bir soru sordu: Mutlu musun?

Teşekkür ederim rahip, çünkü farkında olmadan beni farklı felsefi ekollerini araştırmaya teşvik etmesinin yanı sıra, içgörü arayışımı da alevlendirdi. Kendimi bir anda sayısız inzivaya katılırken ve sağlık odaklı uygulamalarla uğraşırken buldum. Niyetim, bu öğretilerden derlediklerimi ve zamanla biriktirdiğim kişisel deneyimlerimi bu eğitim platformunda paylaşmak. Tek bir sistem ya da inanışa bağlı kalmamak adına, bilimsel verileri ve felsefi öğretileri, sanatsal bir duyarlılık ve mantık ile birleştirerek ele alacağız. Amacım, hem Klinik Psikolog hem de Taocu felsefe öğrencisi olarak bilgi ve becerilerimi birleştirerek, seküler olan Farkındalık ve Şefkat geleneğinden faydalanarak kendinizi keşfetme yolculuğunuzda size rehberlik etmektir.

Sema-ozpekmezci

Sema Özpekmezci

‘’Bu hayatta başıma pek çok kötü şey geldi ama bunların sadece bir kısmı gerçekleşti’’

                                                                                                        Mark Twain

21 yıllık beyaz yakalı çalışma hayatım boyunca, hem kendimi hem de neden yaşadığımı fark etmediğimi yeni yeni anlamaya başladım. Biri bana bütün bu öğrendiklerimi 15 yıl önce öğretmiş olsaydı, daha mutlu ve daha az zor bir hayat geçirirdim diye düşünüyorum. ‘’Kolay’’ yerine ‘’daha az zor’’ tanımını bilerek seçtim çünkü hayat hiçbir zaman kolay değil ve olmayacak ama bununla baş edebilme ve yaşadığımız zorluğun miktarını bilebilmek büyük değişiklikler yaratıyor. Mark Twain’in dediği gibi, çoğu zihnimizde kendi kurduklarımız.

Türkiye’nin ilk, Amerika IFM’den eğitim almış Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçlarından biriyim. Herkesin sağlıklı olması için ellerinden tutmak mesleğim ama bunu yaparken bedende beslenme ile çalışmanın yetersiz olduğunu gördüm. Zihin ve ruh sağlığı katılmayan her sağlık yolculuğu biraz eksik kalıyordu. Stresle ilişkimi keşif yolculuğunda kendimi MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction-Farkındalık Temelli Stres Azaltımı) eğitmenliğinin içinde buldum. Benim hayatımı değiştiren Mindfulness’ı daha fazla kişiye ulaştırmak ve beden sağlığı ile birleştirmek istedim. Daha sonra yoga eğitmenliği ve nefes çalışmaları da eklenince kendimce şu anda daha rahat olduğum bir yerdeyim. Bunu artık daha fazla kişiye ulaştırmak ve herkesin ‘’daha az acı çekiyor’’ olmasını diliyorum.

Halen dönem dönem, farklı ekollerden aldığım eğitimler devam ediyor. Ben değiştikçe, uyguladıkça bunları da sizlere bir Mindfulness Eğitmeni, Sağlık Koçu ve Yoga Eğitmeni olarak aktarmaya, sağlığı bir bütünde anlatmaya devam edeceğim.

Yaprakları, ormanı, sonbaharı, köpekleri, kuşları, toprağı seven bir dünyalı olarak evrende bana ayrılan yeri, diğer canlılara ve insanlara en faydalı olacak şekilde doldurmaya çalışıyorum.

 

– Sema Özpekmezci ve Constantinos Hadjichristofi’den son söz…

Birimiz beden ve zihin iyiliği üzerinde çalışıyordu, diğerimiz ruh ve beden iyiliği üstünde. Bunları birleştirerek, sağlıklı bir yaşamın ancak beden-zihin-ruh bütünlüğünde olacağına inanan bir çift olarak, tüm bilgimizi sizlere sunmak için bu platformu kurduk. Herkese iyilik getirmesini dileriz çünkü burası İyiliğin Doğuşu.

Konuk Eğitmenlerimiz

Prof. Dr. Zeynep Tartan

1995 İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesinden mezun oldum. Kardiyoloji uzmanlık ve Doçentliğimi Siyami Ersek Göğüs Kalp Damar Cerrahi EAH de tamamladım. 12 yıllık hizmet süresi sonrası 2010 yılında özel sektörde aktif Kardiyolog olarak çalışırken, Tedavi etmekle – İyileştirmek arasında büyük bir fark olduğunu hissettim ve benim hikayem bu farkındalıkla başladı. İyileştirmek, bir sorunun temeline köküne inmekle ve kişinin karar vermesi, aktif rol almasıyla ancak mümkündü. Bunu uygulamayı öğrenmek, beni çeşitli eğitimler almaya sevketti. Önce İnstitute of İntegrative Nutrition da sağlık koçluğu ve bütünsel beslenme, Wiesbaden Psikoterapi Akademiden Pozitif Psikoterapi, MBSR eğitimi ve son olarak İnstitute of Functional Medicine Fonksiyonel tıp Eğitimlerini aldım. 2019 yılı sonunda Okan Üniversitesindeki öğretim görevlisi görevimden ayrılarak kendi kliniğimde, kendini iyileştirme yolculuğunda hastalarımla birlikte onlara rehber olmaya devam ediyorum.

Uzman Psikolog Hande Okçuoğlu

2009 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun oldum. 2011’de Queen Mary, University of London’da yüksek lisansını tamamlayarak uzmanlığımı aldım. Halen Londra’da New School of Psychotherapies and Counselling’te Varoluşçu Psikoterapi temelli doktora öğrencisiyim.

2008’de çıkmış olduğum Gestalt yolculuğu ile hayatı ve danışan hikayelerini Gestalt kulağı ile dinliyorum. 2010’dan bu yana psikoterapi seansları ve psiko-eğitim grupları yürütüyorum. Altı yıl önce tanıştığım sesle meditasyon kendimle temas için bana en iyi gelen yöntemlerden biri oldu. Zaman içerisinde de uygulayıcısı oldum ve Gestalt haritası ile paylaşım ve sesle meditasyon grupları düzenliyorum.

İç mimar, Estetisyen ve Aromaterapist Yıldız Kurt

2015 yılında ZTBB ( Zeytinburnu tıbbi bitkiler bahçesinde) başladığım aromaterapi eğitimi ile bitkilerin büyülü dünyasına adım attım. Aromaterapi, bahçıvanlık, bilimsel bitki ressamlığı ve estetisyenlik gibi farklı disiplinlerde aldığım sertifikalı eğitimlere halen Sağlık Bilimleri Üniversitesi  Tıbbi ve Aromaterapik Bitkiler Bölümü 2. sınıf öğrencisi olarak devam etmekteyim. İyiliğin Doğuşu’nda bu konularda çeşitli atölyeler düzenleyeceğim.

Ayrıca @yıldızvelatte isimli Instagram hesabımda insanlarla doğal cilt bakım ve temizlik formülleri yanı sıra ilham verebileceğini düşündüğüm her şeyi paylaşıyorum.